The Europe/Africa Zone was one of the three zones of the regional Davis Cup competition in 2000.
In the Europe/Africa Zone there were four different tiers, called groups, in which teams competed against each other to advance to the upper tier. The top two teams in Group III advanced to the Europe/Africa Zone Group II in 2001, whereas the bottom two teams were relegated to the Europe/Africa Zone Group IV in 2001.
Participating nations
editDraw
edit- Venue: Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar
- Date: 24–28 May
Group A
MDA | ISL | SEN | BEN | RR W–L |
Match W–L |
Set W–L |
Standings | ||
Moldova | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 9–0 (100%) | 18–1 (95%) | 1 | ||
Iceland | 0–3 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 5–4 (56%) | 10–8 (56%) | 2 | ||
Senegal | 0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 3–6 (33%) | 6–12 (33%) | 3 | ||
Benin | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 1–8 (11%) | 3–16 (16%) | 4 |
Group B
ARM | MKD | MAD | NGR | RR W–L |
Match W–L |
Set W–L |
Standings | ||
Armenia | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 3–0 | 7–2 (78%) | 14–6 (70%) | 1 | ||
Macedonia | 1–2 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 6–3 (67%) | 14–9 (61%) | 2 | ||
Madagascar | 0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 3–6 (33%) | 8–13 (38%) | 3 | ||
Nigeria | 1–2 | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 2–7 (22%) | 6–14 (30%) | 4 |
- 1st to 4th place play-offs
3rd-4th Play-off | Semifinals | Final | |||||||||||
A1 | Armenia | 3 | |||||||||||
B2 | Iceland | 0 | |||||||||||
B2 | Iceland | 2 | A1 | Armenia | 1 | ||||||||
A2 | Macedonia | 1 | B1 | Moldova | 2 | ||||||||
A2 | Macedonia | 1 | |||||||||||
B1 | Moldova | 2 | |||||||||||
- 5th to 8th place play-offs
7th-8th Play-off | 5th-8th Play-offs | 5th-6th Play-off | |||||||||||
A3 | Senegal | 1 | |||||||||||
B4 | Nigeria | 2 | |||||||||||
A3 | Senegal | 0 | B4 | Nigeria | 2 | ||||||||
A4 | Benin | 3 | B3 | Madagascar | 1 | ||||||||
A4 | Benin | 0 | |||||||||||
B3 | Madagascar | 3 | |||||||||||
Final standings
editRank | Team |
---|---|
1 | Moldova |
2 | Armenia |
3 | Iceland |
4 | Macedonia |
5 | Nigeria |
6 | Madagascar |
7 | Benin |
8 | Senegal |
Round robin
editGroup A
editMoldova vs. Senegal
edit Moldova 3 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[1] 24 May 2000 |
Senegal 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Iceland vs. Benin
edit Iceland 3 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[2] 24 May 2000 |
Benin 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Moldova vs. Iceland
edit Moldova 3 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[3] 25 May 2000 |
Iceland 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Senegal vs. Benin
edit Senegal 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[4] 25 May 2000 |
Benin 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Moldova vs. Benin
edit Moldova 3 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[5] 26 May 2000 |
Benin 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Iceland vs. Senegal
edit Iceland 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[6] 26 May 2000 |
Senegal 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
editArmenia vs. Madagascar
edit Armenia 3 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[7] 24 May 2000 |
Madagascar 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Macedonia vs. Nigeria
edit Macedonia 3 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[8] 24 May 2000 |
Nigeria 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Armenia vs. Macedonia
edit Armenia 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[9] 25 May 2000 |
Macedonia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Madagascar vs. Nigeria
edit Madagascar 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[10] 25 May 2000 |
Nigeria 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Armenia vs. Nigeria
edit Armenia 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[11] 26 May 2000 |
Nigeria 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Macedonia vs. Madagascar
edit Macedonia 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[12] 26 May 2000 |
Madagascar 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1st to 4th place play-offs
editSemifinals
editIceland vs. Armenia
edit Iceland 0 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[13] 27 May 2000 |
Armenia 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Moldova vs. Macedonia
edit Moldova 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[14] 27 May 2000 |
Macedonia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Final
editMoldova vs. Armenia
edit Moldova 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[15] 28 May 2000 |
Armenia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
3rd to 4th play-off
editIceland vs. Macedonia
edit Iceland 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[16] 28 May 2000 |
Macedonia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
5th to 8th place play-offs
edit5th to 8th play-offs
editSenegal vs. Nigeria
edit Senegal 1 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[17] 26 May 2000 |
Nigeria 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Benin vs. Madagascar
edit Benin 0 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[18] 27 May 2000 |
Madagascar 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
5th to 6th play-off
editNigeria vs. Madagascar
edit Nigeria 2 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[19] 28 May 2000 |
Madagascar 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
7th to 8th play-off
editSenegal vs. Benin
edit Senegal 0 |
Association Culturelle et Sportive d'Ambohidahy, Antananarivo, Madagascar[20] 28 May 2000 |
Benin 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
References
edit- ^ "Moldova v Senegal". daviscup.com.
- ^ "Iceland v Benin". daviscup.com.
- ^ "Moldova v Iceland". daviscup.com.
- ^ "Senegal v Benin". daviscup.com.
- ^ "Moldova v Benin". daviscup.com.
- ^ "Iceland v Senegal". daviscup.com.
- ^ "Armenia v Madagascar". daviscup.com.
- ^ "Macedonia v Nigeria". daviscup.com.
- ^ "Armenia v Macedonia". daviscup.com.
- ^ "Madagascar v Nigeria". daviscup.com.
- ^ "Armenia v Nigeria". daviscup.com.
- ^ "Macedonia v Madagascar". daviscup.com.
- ^ "Iceland v Armenia". daviscup.com.
- ^ "Moldova v Macedonia". daviscup.com.
- ^ "Moldova v Armenia". daviscup.com.
- ^ "Iceland v Macedonia". daviscup.com.
- ^ "Senegal v Nigeria". daviscup.com.
- ^ "Benin v Madagascar". daviscup.com.
- ^ "Nigeria v Madagascar". daviscup.com.
- ^ "Senegal v Benin". daviscup.com.